Podróże i turystyka
Brak produktów w koszyku

  ROZŚPIEWANIE CHÓRU z ćwiczeniami emisyjnymi

ROZŚPIEWANIE CHÓRU z ćwiczeniami emisyjnymi Laprus Lucjan

ROZŚPIEWANIE CHÓRU z ćwiczeniami emisyjnymi

Kategoria: Muzyka
Producent: ALEX

Liczba stron: 53
Format: A5
ISBN: 83-85589-09-0

Cena: 12,60 zł
Produkt chwilowo niedostępny
* dodaj do ulubionych

POBIERZ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ - PDF


SPIS TREŚCI

1. Słowo wstępne — Stanisław Krukowski - 3
2. Cele rozśpiewania - 5
3. Chór operowy i filharmoniczny - 5
4. Chóry amatorskie - 8
5. Problemy techniki wokalnej w skrócie i ich pokonywanie - 9
6. Fazy ćwiczeń zbiorowych - 11
7. Przykłady ćwiczeń emisyjnych - 13
I. Odległość prymy - 13
II. Odległość sekundy -19
III Odległość tercji - 20
IV. Odległość kwarty - 22
V. Odległość kwinty - 25
VI. Odległość seksty - 29
VII. Odległość septymy - 31
VIII. Odległość oktawy - 32
IX -XII Ćwiczenia na rozwijanie skali - 35
XIII. Ćwiczenia na rozwijanie skali w dół - 50
XIV. Ćwiczenia na rozwijanie skali w górę - 51
8. Uwagi końcowe - 53

Słowo wstępne
Prawidłowa emisja głosu w zespole chóralnym zarówno zawodowym jak i amatorskim jest zagadnieniem fundamentalnym. Niestety, są jeszcze dzisiaj dyrygenci chórów niezupełnie świadomi znaczenia emisji w kształceniu wokalnym zespołu i jego przemożnego wpływu na rozwój warsztatu chóralnego i wiążące się z nim osiągnięcia artystyczne.
Praca Lucjana Laprusa "Rozśpiewanie Chóru" należy do bardzo nielicznych w naszym piśmiennictwie muzycznym pozycji, omawiających znaczenie rozśpiewania w procesie przygotowania narządu głosowego śpiewaka chóralnego do pracy, a przede wszystkim w rozwijaniu sprawności tegoż narządu poprzez kształtowanie i wdrażanie prawidłowych nawyków wokalnych. Wszystko co Autor zawarł w swoim elaboracie, jest wynikiem przemyśleń i doświadczeń, konfrontowanych w wieloletniej codziennej pracy z chórami zawodowymi. Wiele tu niezmiernie cennych uwag i trafnych wskazówek, zaczerpniętych z własnej chórmistrzowskiej praktyki. O zasadniczej wartości publikacji decyduje jej druga część, zawierająca dziesiątki przykładów ćwiczeń emisyjnych, usystematyzowanych pod kątem ich przydatności w poszczególnych fazach rozśpiewania, w poszerzaniu skali głosowej, w rozwijaniu sprawności aparatu artykulacyjnego i wypracowaniu czystego intonowania interwałów.
Praca, którą obecnie prezentujemy adresowana jest przede wszystkim do dyrygentów amatorskiego ruchu chóralnego. Na nich spoczywa obowiązek wyrobienia u miłośników śpiewu chóralnego właściwych nawyków wokalnych. Będzie to możliwe wówczas, gdy oni sami zrozumieją doniosłość ustawicznego szkolenia emisyjnego w zespole chóralnym i będą mieć wystarczające przygotowanie w tej dziedzinie. W tym zakresie omawiana praca powinna stanowić poradnik dla wielu dyrygentów, którzy w swojej praktyce stają w obliczu różnych trudności, jakich podłoże jakże często leży w sferze zagadnień emisji głosu.
STANISŁAW KRUKOWSKI

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ